Koronavirusas: kodėl Ispanijoje mirusiųjų skaičiai taip greitai auga?

Nuo kovo 14 dienos, kai šalyje buvo paskelbtas koronaviruso pavojaus signalas, Ispanijos gyventojai kiekvieną vakarą ploja besiaukojantiems šalies medikams, dėkodami už jų pastangas. Tačiau panašu, kad ir kaip būtų stengiamasi, kol kas pandemijos suvaldyti nepavyksta. Kas dien augantis mirčių skaičius penktadienį pasiekė 769. Bendras mirtingumas jau perkopė 5000 ir tūkstantis po tūkstančio kyla. Taigi, kas paskatino tokį greitą koronaviruso plitimą Ispanijoje?

Keletas veiksnių

Pagrindinė problema įvardijama žiniasklaidoje yra ta, jog visuomenės sveikatos paslaugos šalyje paskirstytos netolygiai ir ištekliai šiai problemai spręsti yra riboti arba jau išeikvoti. Tą patvirtina ir Ispanijos akademikai, sakydami, jog dabartinė patirtis atskleidė, kad mirtingumo skaičiai tiesiogiai susiję su šalies pasirengimo lygiu ir sugebėjimo įgyvendinti greitas atsakomąsias priemones. Taigi jei užsikrėtimo atvejų staigiai padaugėja, kaip tai nutiko Ispanijos atveju, o žmogiškieji ištekliai kovai su virusu nėra pakankami ar garantuoti, tuomet ir poveikis yra kur kas rimtesnis. Mokslininkų teigimu, būtent tai ir lemia didesnį mirčių skaičių pažeidžiamiausiuose sektoriuose.

Nežinodama kaip toliau spręsti situaciją ir ką daryti su išteklių trūkumu, Ispanijos valstybinė medicinos sąjungų konfederacija Aukščiausiajam Teismui pateikė pareiškimą, reikalaujantį Ispanijos Sveikatos apsaugos ministerijos kuo greičiau parūpinti apsauginių priemonių ir įrangos. Pareiškime teigiama, kad ministerija iki šiol nesugebėjo užtikrinti saugių darbo sąlygų sveikatos priežiūros specialistams, kad šie galėtų efektyviai ir visu pajėgumu, be baimės užsikrėsti, dirbti.

Ispanijos ligoninėse dirbantys gydytojai interviu duoda nenoriai arba tai daro anonimiškai. „Žmonės pakankamai sąmoningi ir laikosi karantino taisyklių, stengiasi nesikreipti į medikus dėl nedidelių ligų ir tai padeda sumažinti užsikrėtimo riziką. Tačiau ligoninėms trūksta apsauginių priemonių — kaukių, akinių, specialių apsauginių kostiumų, skirtų dirbti su virusu užsikrėtusiais pacientais. Tokios sąlygos yra grėsmingos medikams ir stumia juos į pavojų“, — kalbėjo Vienas iš ispanų medikų, nenorėjęs atskleisti savo vardo.

„Ekspertai teigia, kad prie didelio žuvusiųjų skaičiaus prisidėjo tokie faktoriai kaip didesnė senyvo amžiaus gyventojų populiacija, socialinis elgesys ir sveikatos priežiūros sistema“.

Kova su koronavirusu: kodėl Ispanija ją pralaimi?

Mokslininkai mano, kad pagrindinė priežastis, kodėl koronavirusas taip greitai išplito Ispanijoje yra žmonių suvokimas — užtruko laiko, kol piliečiai suvokė, kad tai pavojingas virusas ir kelia realų pavojų. Nuo pat pradžių trūko visuomenės švietimo ir informacijos kas yra koroavirusas.

Kitas svarbus aspektas, kurį įvardija sociologai — Ispanijos gyventojų pasiskirstymas. Miestuose, tokiuose kaip Madridas ar Viduržemio jūros pakrantė yra didžiulis žmonių tankis, daugybė daugiabučių, viešųjų erdvių. Ne paslaptis, kad ispanai labai šilta tauta ir nevengia glaudaus kontakto — sutikę draugą ne tik paduos ranką, bet ir apsikabins ar pasisveikindami bučiuosis, kas suteikia didesnes galimybes virusui plisti.

Ispanijoje gyvena daug senyvo amžiaus žmonių, kurie yra labiausiai pažeidžiami, tačiau dauguma senelių namų neturi pakankamų medicinos išteklių, todėl tai paskatino palyginti greitą ligoninių perpildymą. 

Be to, Ispanijos ligoninės ir medicinos paslaugas teikiančios įstaigos yra valdomos skirtingų autonominių regionų, kas sukuria nelygybę šalies sveikatos apsaugos sistemoje. Skirtingi regionai gali kreiptis pagalbos į Madridą, tačiau tai dar viena rizika, kad centrinėje vyriausybėje bus klaidingai įvertinta situacija ir  priimti netinkami strateginiai sprendimai medicinos srityje.

Manoma, kad prie staigaus viruso išplitimo prisidėjo ir vyriausybės sprendimas leisti rengti demonstracijas kovo 8-osios (Tarptautinės moters dienos) proga. Epidemiologai teigia — kuo didesnis kontaktų skaičius, tuo didesnė užkrėtimo tikimybė, ypač kai tai nauja infekcija, nuo kurios žmonės dar neturi imuniteto.

Greitasis testavimas

Pastarosiomis dienomis Ispanijos žiniasklaidos dėmesys buvo nukreiptas į testavimą – trūksta patikrinimo punktų, greitųjų testavimo metodų, todėl sunku nustatyti tikrąjį koronaviruso plitimo mastą. Vyriausybė buvo užsakiusi milijonus testų iš Kinijos ir kitų valstybių, tačiau dalis užsakymų buvo atšaukta paaiškėjus, kad pradinės 9000 vienetų partijos testų buvo riboto patikimumo. Nors Ispanijos vyriausybė tvirtina, kad  problema bus išspręsta įsigijus daugiau patikimų testų, dauguma ligoninių jų dar neturi. 

Manoma, kad patikimiausias koronaviruso tyrimo metodas yra polimerazės grandininės reakcijos tyrimas, kurio rezultatus gauti užtrunka nuo keturių iki šešių valandų. Rezultatai grindžiami nustatant specifinę viruso genetinę medžiagą. Priklausomai nuo tyrimo tipo, sveikatos priežiūros darbuotojai gali paimti seilių mėginį; surinkti skysto mėginio iš apatinių kvėpavimo takų ar ištirti išmatų mėginį. Greitesnieji testai, kurių rezultatai gaunami kur kas greičiau, nėra Tokie tikslūs ir jei testas rodo, kad žmogaus rezultatas yra neigiamas, išlieka tikimybė, kad jis vis tiek gali sirgti.

7 mobiliosios programėlės, padėsiančios lengviau išgyventi karantiną

Karantino metu likite namie: mėgaukitės garsiausiomis operomis, baletais, teatru ir knygomis nemokamai